Antoni Muntadas konuşması // Antoni Muntadas Talk @ BAS

Please scroll down for the English version

Antoni Muntadas Konuşması

13.01.2010 Çarşamba 18.30

BAS olarak, sanatçı kitapları ve basılı malzeme alanında, güncel ve lokal üretim, uluslararası dağıtım ve koleksiyon üzerine çalışıyoruz. Buna ek olarak 2010 – 2011 döneminde bir dizi konuşma ve sergi gerçekleştireceğiz. Bu seri ile pratiğinin bir parçası olarak basılı malzemeyi kullanmaya 70’li yıllarda başlamış, günümüze kadar sürdürmüş veya sürdürmekte olan sanatçılarla birlikte “sanatçı kitabı” meselesine tarihsel ve eleştirel olarak bakabilmeyi istiyoruz.

Dizinin ilk etkinliği 15 Aralık 2009 – 13 Ocak 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen Sol LeWitt'in Sanatçı Kitapları sergisi oldu. Bu bağlamda ilk konuşmacı Antoni Muntadas olacak.

Muntadas sansür, arşiv, kayıt, çeviri, aktarım, uyarlama konularına sosyal ve politik durumlar üzerinden bakan bir sanatçı. İşlerinde çoklu ortam teknolojilerinin yanısıra basılı malzemenin önemli bir yeri var.

1971 yılından beri New York’da yaşamakta olan Antoni Muntadas, Sol LeWitt ve aktivist, yazar, sanat eleştirmeni Lucy Lippard başta olmak üzere, bir grup sanatçı tarafından New York’da kurulan, basılı malzeme ve sanatçı kitapları üzerine çalışan Printed Matter’dan, sanatçı Ulises Carrion tarafından Amsterdam’da kurulan Other Books and So’dan ve 1974 yılında sanatçı grubu General Ideas tarafından Toronto’da kurulan Art Metropole’den bahsedecek. Ayrıca önemli bulduğu sanatçı kitaplarından bir seçki hazırlayacak.

Tüm bu üretimler üzerinden bir kamusal alan olarak basılı malzemeye; toplama, yayma, yayılma ve dahil olma sistemlerini tartışmaya açmaya çalışacağız.
Konuşma Sol LeWitt sanatçı kitapları sergisinin son günü olan 13 Ocak 2010’da BAS’ın yeni mekanında gerçekleşecektir.

* Konuşma ingilizce olacaktır. Ana mekan küçük olduğundan, konuşma ikinci mekanda ekrandan izlenebilecektir.

Antoni Muntadas 1942 yılında Barselona’da doğdu. Halen The Massachusetts Institute of Technology (MIT) Görsel Sanatlar Program’ında misafir profesör olarak görev yapmaktadır. Işleri Venedik Bienali, Documenta VI ve X, Sao Paulo, Lyon, Whitney ve Havana Bienalleri, New York Modern Sanatlar Müzesi, Kalifornia Berkeley Sanat Müzesi dahil olmak üzere birçok müze ve bienalde sergilendi. Guggenheim ve Rockefeller bursları yanısıra 1995 yılında ‘The File Room’ isimli işi ile Ars Electronica Onur Ödülü’nü aldı. Bu çalışma, 1994 yılında başlayan ve halen devam eden, sansür vakalarından oluşturulmuş bir veritanı projesidir. Antoni Muntadas, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti ‘İstanbul’da Yaşıyor ve Çalışıyor’ projesinin de davetlisidir.

As BAS we are starting a new series of talks. With this series, we would like to develop a critical thinking about artists’ books and will look into the medium historically through the practices of different artists working with the printed matter.

The first guest speaker will be Antoni Muntadas.

Muntadas’ work addresses social, political and communications issues, the relationship between public and private space within social frameworks, and investigations of channels of information and the ways they may be used to censor central information or promulgate ideas. He works in different media such as photography, video, publications, internet and multi-media installations.

Antoni Muntadas is an artist who has been living and working in New York since 1971. He witnessed and partook in the New York 70’s art scene and the development of artist’s books and publications.
For his talk at BAS, Muntadas will make a personal selection of artists’ books. He will look into how the book and publication format, a medium that is intensely used by artists and is in constant revision, is part of the development of new ideas and formats and representative of an active production. He will talk about a number of books by different authors since the 70's which he thinks are relevant and significant products, and about artist books initiatives like Art Metropole in Toronto, Printed Matter in New York and Other Books and So in Amsterdam.

The talk will take place at BAS, on January 13th 2010, the last day of Sol LeWitt’s show.
The talk will be in English; the space where the talk will be held is small. To be sure of a seat, please r.s.v.p info @b-a-s.info

Antoni Muntadas, born in Barcelona, Spain in 1942 is currently a Visiting Professor with the MIT Visual Arts Program. His works have been exhibited throughout the world, including the Venice Biennale, Documenta Vl and X in Kassel, the Sao Paulo Biennal, la Biennale de Lyon, the Whitney and La Havana. Muntadas has received several prizes and grants including those of the Guggenheim Foundation, the Rockefeller foundation and in 1995 he was awarded an Ars Electronica Honorary Mention for his well-known work "The File Room". This is an early and ongoing internet art project, started in 1994, consisting of an open database of cases of censorship. Antoni Muntadas is one of the guest artists of Lives and Works in Istanbul, a project initiated by Istanbul 2010 European Capital of Culture.